Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

Λύγισε στο τάι-μπρέικ ο Πανναξιακός κόντρα στον Άρη

Σε αγώνα-θρίλερ ο Πανναξιακός έχασε στο ται-μπρεικ από τον Άρη ενώ είχε την ευκαιρία στο τέταρτο σετ να τελειώσει νικηφόρα τον αγώνα.
Ο Πανναξιακός έφτασε μία ανάσα από την νίκη και το τρίποντο στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη αλλά η μαχητικότητα των γηπεδούχων έκανε την ανατροπή και η ομάδα της Νάξου έφυγε με έναν βαθμό στις αποσκευές της, κάτι που την διατηρεί στην...
3η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Σαντορίνη και τον Άρη
Θεσσαλονίκης.
Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με όπλα τα σερβίς και το καλό μπλοκ πήρε μεγάλες διαφορές με 10-3, 17-9, 22-13. Στη συνέχει ο Πανναξιακός βελτιώθηκε σε υποδοχή, και με την τριπλέτα Περίν-Διώτη-Τοτσίδου έκανε ένα σερί 8-2 και πλησίασε στο 24-21. Το δυνατό καρφί της Καιτάνο έκλεισε το σετ με 25-21  υπέρ του Άρη και 1-0 σετ.
Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός ήταν εξαιρετικός και δημιούργησε πολλά προβλήματα στις γηπεδούχες σε υποδοχή και μπλοκ. Με τις Διώτη, Περίν και Καρπουζά στην επίθεση ξέφυγαν με 8-14, 10-17.  Στο σημείο αυτό ο Άρης πλησίασε στους 4 πόντους με 14-18 αλλά τα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς με αιχμή τις Διώτη και Περίν τελέιωσαν το σετ 17-25 φέρνοντας το ματς στα ίσα!
Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός ήταν ο πραγματικός του εαυτός, καταιγιστικός. Με πολύ καλή υποδοχή αποτελεσματικό σερβίς, εξαιρετικό μπλοκ και με σωστές επιθετικές επιλογές ξέφυγε με δεκα πόντους (8-18). Κάπου εκεί η αντίδραση του Άρη με ένα σερί 10-4 έφερε το σετ 18-22,  αλλά το σετ βρήκε νικητή τον Πανναξιακό με 21-25 και το ταμπλό να γράφει 1-2 σετ.
Στο τέταρτο σετ εξελίχθηκε ένα θρίλερ με πολλές ανατροπές. Οι δύο ομάδες μετά από διαδοχικές ισοπαλίες από χαμένα σέρβις, μπλοκ και καλές επιθέσεις βρέθηκαν 20-20, 22-22, 24-24. Εκεί ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα με την κορυφαία την Καναδέζα Περίν με 24-25 και ενώ ήθελε ένα πόντο για να πάρει το ματς, λύγισε από το άγχος και την αντεπίθεση του Άρη. Καθοριστική η επίσης Καναδέζα Γκάνο, η οποία ερχόμενη από τον πάγκο ισοφάρισε σε 25-25, από κακή υποδοχή του Πανναξιακού, ο Άρης πήρε προβάδισμα με 26-25 και στην επόμενη επίθεση πάλι η Γκάνο με μπλοκ άουτ έγραψε το 27-25, διαμόρφωσε το 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, με καλύτερη ψυχολογία και με τη βοήθεια των φιλάθλων του που βρέθηκαν στο κλειστό της Μίκρας ο Άρης ξέφυγε με 9-5 με την Πίτα που ήταν η αποκάλυψη του αγώνα, 12-6 με Πεσόα, 13-6 με Καλανταρίδου, 13-9 μείωσε ο Πανναξιακός με καρφί της Τοτσίδου, 14-9 με την αρχηγό του Άρη Τυφλιώρη και 15-9 και 3-2 σετ με διπλό μπλοκ του Άρη.
Η αρχηγός του Πανναξιακού Σία Τοτσίδου σημείωσε:
«Δεν είχαμε σταθερότητα, κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι και δεν λειτούργησε σχεδόν τίποτα καλά. Συνεχίζουμε όμως και θα δουλέψουμε πιο σκληρά για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Ο Άρης είναι μια πολύ αξιόλογη και δυνατή ομάδα και δεν χρειαζόταν τη βοήθεια κανενός».
Πριν την έναρξη του αγώνα ο τιμ μάνατζερ του Άρη Γιάννης Γιάννακης τίμησε την Σίσσυ Αποστολίδου του Πανναξιακού η οποία την περσινή σεζόν είχε βοηθήσει τις κίτρινες να εξασφαλίσουν την άνοδο τους στην μεγάλη κατηγορία.
Τα σετ: 25-21, 17-25, 21-25, 27-25, 15-9
Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καετάνο 26 (20/51 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 63% υπ. – 24% άριστες), Γκάνο 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (10/29 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 64% άριστες), Τσομπανίδου 3 (2/4 επ.), Ιακωβίδου -λ (62% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ (50% υπ. – 25% άριστες), Κούση 2 (2/6 επ.), Πίττα 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουγούση 2 (2 άσοι).
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Διώτη 24 (20/39 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Καρπουζά 20 (16/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (11/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Περίν 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (42% υπ. – 21% άριστες) / Γκιαούρη-λ (57% υπ. – 14% άριστες), Νούσια, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.