Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Ήττα 2-3 σε αγώνα-διαφήμιση του βόλεϊ στη Νάξο

Ίσως στο καλύτερο παιχνίδι της φετινής χρονιάς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να υποχρεώσει τον Πανναξιακό στην πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς
Ο Ολυμπιακός έφυγε με την νίκη από την καυτή έδρα της Νάξου και έσπασε το αήττητο του Πανναξιακού σε έναν αγώνα διαφήμιση του αθλήματος. Στο κατάμεστο από κάθε ηλικίας κόσμο κλειστό της Νάξου οι οπαδοί του Πανναξιακού δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν υποστηρίζοντας την ομάδα του νησιού χωρίς να ακουστεί ούτε ένα υβριστικό σύνθημα, «υποχρεώνοντας» τους δύο προπονητές να δηλώσουν: «Ήταν ένα παιχνίδι ντέρμπι, σε μια έδρα πάρα πολύ δύσκολη αλλά επίσης πάρα πολύ κόσμια. Δεν είναι τυχαίο ότι βρίσκεται στη 2η θέση και ότι κέρδισε σε αυτό το γήπεδο τον Παναθηναϊκό» είπε ο Γιάννης Νικολάκης ενώ ο προπονητής του Πανναξιακού Ατάνας Πετρόφ δήλωσε «Ο κόσμος είναι ο έβδομος παίκτης μας, είναι φανταστική η ατμόσφαιρα που επικρατεί στο γήπεδο μας σε κάθε παιχνίδι και δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού αυτό στην Ευρώπη». Στο αγωνιστικό μέρος τώρα, ήταν ένας αγώνας διαφήμιση του βόλεϊ με πολλές ανατροπές από τις δύο κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά, σχεδόν αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε 14-12. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε με 16-16, νέα ισοπαλία με 20-20 , 24-22 ο Πανναξιακός , μείωσε ο Ολυμπιακός 24-23 αλλά η ομάδα του Πετρόφ ήταν αυτή που κυριάρχησε με 25-23 και έκανε το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε προηγήθηκε με 4-5, οι γηπεδούχες πέρασαν με 8-4, 16-14, 19-17, 22-19 αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 23-24, ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 24-24 αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν το σετ με 24-26 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.
Καλύτερος και με τη ψυχολογία στα ύψη από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ με 10-14, 12-17 , 15-23 και έκλεισε το σετ με +8 πόντους 17-25 κάνοντας το 1-2.
Ανατροπή και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με προβαδισμα 9-11, 12-16 αλλά τις νησιώτισες να κάνουν μεγάλη αντεπίθεση και με σερί 13-3 να φτάνουν μέσα σε αποθέωση στο 25-19 φέρνοντας το ματς στα ίσα με 2-2.
Στο πέμπτο σετ πιο ψύχραιμος ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-8, οι γηπεδούχες πλησίασαν στο 7-8 αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ –ματς με 10-15.
Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του Πανναξιακού τίμησε την Αλίκη Κωνσταντινίδου για την προσφορά της στην ομάδα βόλεϊ  Πανναξιακού τη περσινή σεζόν.