Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2015

Νίκη στην Ηλιούπολη και επαφή με τετράδα για τον Πανναξιακό

Τα κορίτσια του Πανναξιακού αποχαιρετούν το 2015 με νίκη επί της Ηλιούπολης (3-1 σετ) και κρατούν επαφή με την κορυφή
202
Ο Ζόραν Κόβαζιτς δήλωνε προβληματισμένος πριν από την αναμέτρηση με την Ηλιούπολη για την τελευταία (11η) αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1 βόλεϊ γυναικών καθώς η ίωση που ταλαιπωρούσε την αρχηγό Σία Τοτσίδου αλλά
και την Ναταλία Μεταξά του «χαλούσε» τα σχέδια. Τα κορίτσια της ομάδας όμως ήθελαν να φύγουν για τις διακοπές των Χριστουγέννων χαμογελαστές, και τα κατάφεραν αφού εύκολα ή δύσκολα έκαμψαν την αντίσταση των γηπεδούχων.
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-12 αλλά στη συνέχεια ο Πανναξιακός πάτησε γκάζι και έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ-αουτ (12-16) και ασταμάτητος τελείωσε το σετ 16-25.
Στο δεύτερο σετ η Ηλιούπολη αντέδρασε και πήρε προβάδισμα στο σκορ ξεφεύγοντας με 16-11 με τις Ναξιώτισες να μαζεύουν τη διαφορά τελειώνοντας το σετ όμως υπέρ των γηπεδούχων με 25-18.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 5-5, στη συνέχεια ο Πανναξιακός απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας 2-3 πόντων για να φτάσει στο 18-22 και τελικά στο νικηφόρο 22-25.
Τέταρτο σετ και η εικόνα ίδια με το προηγούμενο, η Ηλιούπολη κράτησε ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων έως το 7-5, το σκορ οδηγήθηκε στο 16-16 και στο σημείο αυτό η εμπειρία των κοριτσιών του Ζόραν  Κόβαζιτς υπερτέρησε της καλής άμυνας της Ηλιούπολης και τελικά σετ και αγώνας τελείωσε νικηφόρα για τον Πανναξιακό (22-25).
Μετά τον αγώνα ο προπονητής της ομάδας, Ζόραν Κόβαζιτς δήλωσε: «Ήταν μια δύσκολη νίκη κόντρα σε έναν σκληρό αντίπαλο. Είναι θετικό έτσι όπως ανταποκριθήκαμε μετά το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής. Πιέσαμε στο σερβίς και γενικότερα είχαμε καλή αντίδραση όταν η Ηλιούπολη μας πλησίαζε. Είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια και πιστεύω ότι θα έχουμε ακόμα καλύτερη εικόνα μετά τα Χριστούγεννα. Στόχος μας παραμένει η θέση 1-4».
Τα σετ: 16-25, 25-18, 22-25, 22-25
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Βέλλιου, Μαλουσάρη, Βούκοβιτς, Αργυροπούλου -λ / Μανίκα, Ευθυμιοπούλου.
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς, Διώτη, Καρπουζά, Τοτσίδου, Φάρκωνα, Περίν, Κελεσίδου -λ / Γκιαούρη-λ, Δρακουλίδου, Αποστολίδου.