Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Ο Πανναξιακός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού με 3-1 σετ

Με τους δύο προπονητές να παίζουν με ανακατεμένη τράπουλα ο Πανναξιακός εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Ολυμπιακού και έσπασε το αήττητο σερί του κερδίζοντας στη Νάξο με 3-1 σετ
Ο Πανναξιακός εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Ολυμπιακού (Χριστοδούλου – Λαζάρεβιτς – Μαλασάι) και τις αναγκαστικές αλλαγές στο βασικό του σχήμα και κατάφερε να του σπάσει το φετινό αήττητο  μετά από 20 αγωνιστικές , κατακτώντας μια σπουδαία νίκη όχι μόνο λόγω του ονόματος του αντιπάλου αλλά λόγω της
βαθμολογικής της σημασίας.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού  που άφησε εκτός αγώνα τις Χριστοδούλου – Λαζάρεβιτς και Μαλασάι, στη διάρκεια του αγώνα κράτησε εκτός εναλλάξ τις Κωνσταντίνου – Τσβετάνοβα και έτσι στο παρκέ είδαμε την Κατερίνα Γιώτα ως ακραία (σ.σ. σούπερ εμφάνιση 21 πόντων), τις Λαμπρούση – Εμμανουηλίδου ως βασικές κεντρικές και την Τέζα ως πασσαδόρο. Και στην εξέλιξη του αγώνα, πάτησαν παρκέ και οι μικρές Κοκκινάκη – Ζαμπάτη δίνοντας ανάσες στις βασικές αθλήτριες του Ολυμπιακού.
Ο προπονητής του Πανναξιακού Ζόραν Κόβαζιτς έκανε τις δικές του «αλχημείες» αφού ξεκίνησε με την Άννα Καρπουζά στο κέντρο μαζί με τη Μεταξά (η οποία έγινε αλλαγή στα μέσα του 2ου σετ με την Περίν) έχοντας διαγώνια τη Γιώτα Διώτη και στα άκρα βασικές τις Σία Τοτσίδου – Αποστολία Νούσια.
Ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά από την αρχή…  Με καλό σέρβις πάνω στην Κωνσταντίνου και αυτοπεποίθηση στις κόντρα μπάλες πήρε από την αρχή προβάδισμα (8 – 4, 16-11 κι έφτασε να προηγείται ακόμη και με 9 πόντους, 21-12). Με την Σία Τοτσίδου να εκτελεί έφτασε στο 1-0 σετ (25-18).
Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, αντικατέστησε την Κωνσταντίνου με την Κοκκινακη συνήλθε στην υποδοχή και με αιχμή του δόρατος την Γιώτα προηγήθηκε με 8-5, είδε τη διαφορά να πηγαίνει στο μίνιμουμ (10-9) έκανε νέο σερί (14-10) και πήγε στο 16-13 και όταν είδε τον Πανναξιακό να έρχεται (19-17) με την Κατερίνα Γιώτα και Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα καθάρισε το σετ (25-20).
Στο 3ο σετ είχαμε εναλλαγή σκορ σχεδόν στο σύνολο της διάρκειάς του (0-2, 2-2, 3-6, 6-6, 8-7, 9-10, 16-15), λίγο μετά το δεύτερο τεχνητό τάιμ άουτ, ο Πανναξιακός πήρε κεφάλι (18-16 και 20-18) αλλά και τις δύο φορές ο Ολυμπιακός επέστρεψε.
Με την Περίν σε καλή μέρα και την Διώτη να εκτελεί, η ομάδα της Νάξου ξέφυγε 23-21 και έδειξε ότι εξασφαλίζει τον πόντο… Όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έφτασε μάλιστα στο σετ μπολ (24-23) αλλά με την Περίν να παίρνει τις επιθέσεις, ο Πανναξιακός έφτασε στο ..σετ (26-24).
Τέλος, στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός θέλησε και πάλι να μπει στο παιχνίδι, προηγήθηκε στο πρώτο τεχνητό τάιμ άουτ (8-7), αλλά από εκεί και πέρα, οι Ναξιώτισες επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με ψυχολογία στα ύψη και το κοινό να… αρχίζει να πιστεύει στη νίκη, οι παίκτριες του Κόβαζιτς με καθαρό μυαλό πήραν προβάδισμα (15-12), το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν 20-17 πιέζοντας με τα σερβίς της Τοτσίδου. Ο Ολυμπιακός δεν τα παρατούσε και το 23-19 το έκανε 24-21 αλλά το τελικό 25-23 ήταν υπέρ των γηπεδούχων ένα «τρίποντο» διπλής επιτυχίας για την ομάδα της Νάξου.
Από την ομάδα του Πανναξιακού σε καλή μέρα οι υποδοχείς της και παρόλο που η Παναγιώτα Διώτη δεν έπαιζε στη θέση της απέδωσε. Η πασαδόρος Εμιλία Μιλοβάνοβιτς λίγο ασταθής λόγω του τραυματισμού της και η Νίνα Δρακουλίδου συνέβαλε τα μέγιστα στην αλλαγή. Αρκετά καλή η Άννα Καρπουζά που αγωνίστηκε σαν κεντρική και η αρχηγός Σία Τοτσίδου που στα κρίσιμα σημεία του αγώνα καθάρισε για την ομάδα της.
Από τον Ολυμπιακό οι Γιώτα – Λαμπρούση και Εμμανουηλίδου πολύ καλές ενώ καλές στην άμυνα και την υποδοχή ήταν οι Κοκκινάκη και Κονόμι. Ηχηρές οι απουσίες των ξένων και τεράστια η απουσία τις  Χριστοδούλου.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr : «Φυσικά δεν είμαστε χαρούμενοι με την ήττα. Ωστόσο μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου δεν βρεθήκαμε σε καλή κατάσταση αφού προέκυψαν προβλήματα τραυματισμών βασικών παικτριών μας. Στα προβλήματα που ήδη γνωρίζαμε (σ. Λαζάρεβιτς, Χριστοδούλου), προστέθηκε ακόμα ένα (σ. Μαλασάϊ) και αγωνιστήκαμε με μια σύνθεση που προφανώς και δεν θα ξαναπαίξουμε έτσι. Από κει και πέρα ήταν ένα καλό παιχνίδι σε ορισμένες στιγμές. Παρ’ όλα αυτά περίμενα από ορισμένες παίκτριες μεγαλύτερη προσπάθεια. Είναι η πρώτη ήττα και αυτό δεν είναι καλό για εμάς γιατί χάσαμε την ευκαιρία να διατηρήσουμε το αήττητο. Την επόμενη φορά δεν θα ρισκάρουμε με τραυματισμούς γιατί θέλουμε να είμαστε όλοι υγιείς στην έναρξη των πλέι οφ».
Αξίζει να σημειώσουμε πως η σημερινή νίκη είναι η πρώτη νίκη του Πανναξιακού επί του Ολυμπιακού και συνάμα η πρώτη φετινή ήττα του Ολυμπιακού σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ήτοι μετά από 23 νικηφόρα παιχνίδια, 19 στο πρωτάθλημα και 4 στο κύπελλο με τις «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να έρχονται στη Νάξο με το βαρύτιμο τρόπαιο του Κυπελλούχου Ελλάδας (για έκτη φορά) μόλις πριν από μία εβδομάδα…
Να σημειώσουμε επίσης ότι η τελευταία ήττα του Ολυμπιακού στη κανονική περίοδο ήταν στις 8 Νοεμβρίου του 2014 από τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 5η αγωνιστκή της περιόδου 2014-15 ενώ στα πλέι οφ ηττήθηκε στους τελικούς από τον Παναθηναϊκό στο 2ο παιχνίδι…